Bahçe Aydınlatma

Bahçe aydınlatma size ne şekilde hangi amaçla kullanmak istediğiniz etkiyi, elde etmek istediğiniz amaca göre çok çeşitlidir. Bazı aydınlatma türleri akşam saatlerinde görünürlük için gereklidir, bazıları ise bir ambiyans yaratır ve bahçenizdeki özelliklere ışık tutar.

Bahçe Aydınlatma
154

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı ışık türü vardır, hangi tipin en iyi olduğuna karar vermek genellikle zordur. İşte en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları. Ve çitlerinizi unutmayın! Onları vurgulamanın birçok yolu var.
 
Tel ışıklar genellikle yolların, basamakların ve duvarların sınırlarını işaretlemek için kullanılır. Tamamen dekoratif amaçlıdırlar ve görünürlük için yeterli ışık sağlamazlar. Bununla birlikte, bahçedeki oturma alanlarına aydınlatma eklemenin ve açık havada bir akşam yemeği partisi için havayı ayarlamanın harika bir yoludur. İhtiyaçlarınız için doğru türde bahçe aydınlatmasını nasıl seçeceğiniz aşağıda açıklanmıştır: Farklı bahçe aydınlatma türlerinden bazılarına göz atalım. Öncelikle, evinizin etrafındaki alanın neye ihtiyacı olduğunu düşünün. Oturup dinlenmek için bir yer mi?
 
Bahçe aydınlatmanızı alırken tarzını da göz önünde bulundurmalısınız. Bazı ışıklar romantik bir ışıltı vermek için tasarlanırken, diğerleri daha pratiktir. LED bahçe aydınlatması, bahçelerine daha romantik bir hava katmak isteyen bahçe sahipleri için ideal bir seçenektir. Ayrıca diğer aydınlatma türlerinin çoğundan daha fazla enerji verimlidirler. En popüler bahçe aydınlatma türlerinden biri, zemine gömülü bir spot ışığı olan zemin içi aydınlatmadır.
 
bahçe aydınlatma nedir
Bir diğer popüler bahçe aydınlatması türü, gömülü bir spot ışığı olan zemin içi aydınlatmadır. Bu ışıklardan gelen ışık, sükuneti çağrıştıracak şekilde bastırılmıştır. Veranda gibi oturmak ve rahatlamak istediğiniz alanları aydınlatmak için kullanılabilirler. Ayrıca akşam saatlerinde emniyet ve güvenliği sağlayabilirler. Açık havada bir akşam yemeği partisine ev sahipliği yapıyorsanız, dize ışıklar mükemmel bir seçimdir. Geceleri oturmanıza ve bahçenizin keyfini çıkarmanıza izin verecek kadar aydınlatma sağlarlar.
 
Bahçenizin tarzına bağlı olarak geleneksel bir fener ile modern bir akıllı ışık arasında seçim yapabilirsiniz. Zarif bir bahçe için bir güneş feneri kurabilirsiniz. Bir bahçe lambası, bir manzaraya faydalı bir ektir, ancak aynı zamanda bahçenize aydınlatma eklemenin uygun fiyatlı bir yoludur. Güneş ışığı ve LED bahçe ışıklarının kombinasyonu bahçenize güzel bir ışıltı katacak! Güneş çubukları ve duvara monte fenerler dahil olmak üzere bahçe alanları için çeşitli farklı ışık türleri mevcuttur.
 
Bahçenize ışık eklemek, özelliklerini vurgulamanın ucuz bir yoludur. Dekoratif bir vurgu olabilir veya bahçenizdeki bir odak noktasını vurgulayabilirler. Daha yaygın bahçe aydınlatması türlerinden bazıları, yer altı spotları ve diğer yer altı armatür türleridir. İyi planlanmış ve estetik açıdan hoş bir bahçe karanlıkta öne çıkacaktır. Düşük bütçeli bir seçenek arıyorsanız, güneş enerjili spot ışıkları kullanmayı düşünün.
 
Bahçe aydınlatması seçerken ışıkların kullanım amacını düşünün. Bahçenizi güzel bir çeşme ile aydınlatmak istiyorsanız, güneş ışığına gidebilirsiniz. Diğer aydınlatma seçenekleri, yerdeki ışıkları içerir. UL listesindeki aydınlatma armatürleri su geçirmezdir, bu nedenle yağmurlu günlerde kullanılabilirler. Ve satın almadan önce bahçe ışıklarınızın UL listesini kontrol etmeyi unutmayın. Bugün piyasada birçok güneş ışığı türü var, ancak pahalı olabilirler.
 
bahçe aydınlatma armatürleri
Akıllı bir aydınlatma sistemi, bahçeniz için zarif bir vurgu da olabilir. Bahçeniz için en iyi lambaları nasıl seçeceğinizden emin değilseniz, FX Armatür Öğrenim Merkezini kullanın. Bahçeniz için en iyi aydınlatmayı nasıl seçeceğinizi öğrenin ve bütçeniz için mükemmel armatürü bulun. Farklı aydınlatma türleri hakkında bilgi edinmek için zaman ayırarak, aynı zamanda paradan tasarruf ederken bahçe aydınlatmanızı iyileştirebilirsiniz. Şık ışıklar arıyorsanız, çimlerinize birkaç akıllı ampul eklemeyi düşünün.
 
Bahçe aydınlatması çekici olmalıdır. İyi bir akıllı ışık, güneş battıktan sonra bahçenize atmosfer katabilir. Bahçenizde bir özelliği ön plana çıkararak da işlevsel olabilir. Bazı ipli ışıklar duvarlara ve çitlere asılabilir. Bu tür aydınlatmalar bahçenize ambiyans katacak ve onu daha da güzelleştirecektir. Bir güneş paneliniz varsa, güneş enerjisi yle çalışan bir dış mekan aydınlatması takmak harika bir fikirdir.
Bahçe aydınlatma armatürleri yaşama yenilik katan alanın estetik unsurlarını ortaya çıkarak ışık sistemleridir. Bahçe aydınlatmasını çevre düzenlemenize dahil etmenin birçok yolu vardır. 
 
Spot ışıkları kullanmak belirli alanları vurgulayabilir ve zeminde güzel bir desen oluşturabilir. Bir ip ışığı, peyzajlı bahçenizi vurgulamak için başka bir seçenektir. Bahçenizde ağaç yoksa led kavanozları ağaçlara asmak için kullanabilirsiniz. Bu, daha az enerji kullanmanın ve daha hoş bir atmosfer sağlamanın harika bir yoludur. Ambiyans eklemek için hareket sensörleri ve hareket dedektörleri dahil olmak üzere farklı aydınlatma türlerini de kullanabilirsiniz.
 
Bahçe aydınlatmasının en yaygın türlerinden biri yol aydınlatmasıdır. Bu tür aydınlatma genellikle yol boyunca yerleştirilmiş bir dizi küçük fenerden oluşur. Yol ışıkları nispeten parlak olabilir ve özellikle basamakları aydınlatmak için kullanışlıdır. Sel lambaları, Bahçe aydınlatmasının bir başka yaygın türüdür ve bahçenizin veya peyzajınızın belirli özelliklerini vurgulamak için en iyisidir. Yol aydınlatma armatürleri içerisinde en sık kullanılan armatür türleri aydınlatma direkleri ve aplik seçenekleridir. Klasik aydınlatma, modern aydınlatma, gold seri aydınlatma, modern aplikler, tavan aplikleri, ledli spot yer armatürleri gibi seçenekleri yol, bayır, köprü gibi dış mekan bahçe aydınlatma ışık sistemleri içerisinde kullanabilirsiniz.
 
dış mekan aydınlatma armatürleri
 
Hem statik hem de hareketli bahçe aydınlatması satın alabilirsiniz. Elektrik ve güneş enerjisi versiyonları, herhangi bir kablo olmadan açıp kapatmanıza izin verir. Bu iki Bahçe aydınlatma türü arasındaki temel fark, ışık kaynağının türüdür. Bahçenizin açık mı yoksa kapalı mı olduğunu düşünmeniz gerekecek. Genelde ön bahçeniz arka bahçenizden daha önemlidir. İlki, aydınlatmanın düşük voltajlı olmasını gerektirir. Hava durumuna bağlı olarak, bahçe aydınlatmanızın 50 Fahrenhayt dereceye kadar sıcaklıklara dayanabilmesi gerekecektir.
 
Farklı led bahçe aydınlatma türleri vardır ve eviniz için doğru olanı bulabilirsiniz. Herhangi bir kablo tesisatı kurmak istemiyorsanız, küçük bir transformatörlü bir aydınlatma armatürü de kurabilirsiniz. Dış mekan ihtiyaçlarınız için çalışacak zemine kurulabilecek bir ışık kaynağı var. Hatta uzun ömürlü led'ler bile alabilirsiniz. Çevre konusunda endişeleriniz varsa ve bitkilerinizin ve çiçeklerinizin yanmasını istemiyorsanız bu mükemmel bir seçenektir.
 
İki tip Bahçe Aydınlatması vardır. Biri statik, diğeri hareketli. Çeşitli led'ler veya güneş enerjili ışıklar arasından seçim yapabilirsiniz. Tercih ettiğiniz bahçe aydınlatma türü ne olursa olsun, ihtiyaçlarınıza uygun bir ürün seçtiğinizden emin olun. Dış mekan aydınlatması kurmayı planlıyorsanız, alanınıza uygun olanı seçmek önemlidir
 
Bahçe aydınlatma, pratik bir amaca hizmet etmenin yanı sıra dekoratif bir role de sahiptir. Güzelliğini ortaya çıkaran, bahçenize çekici bir vurgu. Evinizde bahçe lambaları kullanmayı planlıyorsanız, özellikle bankların ve çardakların olduğu alanlarda kaliteli aydınlatmanın çok önemli olduğunu unutmayın. Bu, bahçenizi misafirler için daha davetkar ve keyifli hale getirecektir. led'lerle dekoratif vurgular ekleyebilir veya çok çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.
 

Bahçe Aydınlatma Ürünleri

 
En iyi bahçe lambaları mermi şeklindedir. Bunlar en iyi ağaçlar, bitkiler veya diğer yapılar gibi uzun nesneler için kullanılır. Mermi ışığının ayarlanabilir başlığı, atmosferik bir etki yaratmak için onu herhangi bir yöne yerleştirmenize izin verir. Daha küçük bahçe özellikleri için iyi şekillendirilmiş ışıklar kullanılabilir. Bunlar yere itilir ve daha kısa mesafeler için yukarı doğru ışık verir. Dramatik bir etki için duvarları ve diğer özellikleri aydınlatmak için benekli bir desen kullanmak bahçe aydınlatma armatür modelleri için doğru bir şeçenek olacaktır. 
 
Spot ışıkları kullanırken, birden fazla zayıf nokta tek bir güçlü noktadan daha iyi olduğundan, birden fazla ışık kaynağı kullanmak en iyisidir. Işık kaynağı, çevreyle uyum sağlaması için gizli olmalıdır. Nesneyi yukarıdan ve yanlardan aydınlatmak en iyisidir, ancak ışığın geldiği açıyı da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bahçe peyzaj tasarımları yaşam alanlarında dekorasyon unsurlarını ortaya çıkaran tasarımlar içerisindedir. Aydınlatma armatürleri ve aplik modeller ile bahçe dizaynınıza bütüncül dekorasyon havası katabilirsiniz.
 
Bahçeniz için ışık seçerken, birkaç güçlü ve birkaç zayıf noktası olanları seçmek en iyisidir. Birkaç zayıf noktaya ve birçok güçlü noktaya sahip olmak her zaman daha iyidir. Birkaç güçlü ışık kaynağına sahip olmaktansa çok sayıda ışık kaynağına sahip olmak daha iyidir. Örneğin, alışılmadık bir şekle sahip bir lamba, bitkiler tarafından iyi gizlenebilir. Bir evin girişine yakın bir yere yerleştirilen küçük bir lamba, gün içinde çevreyle kolayca uyum sağlayabilir. Bahçenizde ağır, göz kamaştırıcı lambalar kullanmaktan kaçınmalısınız. Alternatif olarak, yaprakların renklerini ve etkilerini artıran yaprakları veya kabuğu olan bir bitki kurabilirsiniz.
 
bahçe aydınlatma lambaları
 
Bahçenizin tarzı ne olursa olsun, harika bir bahçe aydınlatma tasarımı birkaç ışık kaynağı içermelidir. Tek bir kaynaktan gelen dolaylı ışık en iyisidir. Bu tür bir aydınlatma, aynı mahremiyet seviyesini korurken, nesnenin daha fazlasını görmenizi sağlar. Aynı zamanda bir drama ve derinlik hissi de sağlayabilir. Peyzajlı bir bahçede Fas tarzı bir dize ışık kullanılabilir. Sadece gece için değil, her mevsim için kullanılabilir.
 
Çift kafalı ışık, bahçe aydınlatması için başka bir harika seçenektir. Bu tür bir ışık, tüm bahçeyi aydınlatmak için iki LED ampule ve bir hareket sensörüne sahiptir. Daha geniş bir alanı kaplayan bir ışık seçmek en iyisidir. Dönme özelliği ek bir avantajdır. Bahçeniz için doğru ışığı seçmek söz konusu olduğunda, bir spot ışığı mükemmel bir seçimdir. Işık kaynağından gelen parlama geceleri yürümeyi zorlaştıracaktır. Yol aydınlatma armatürleri bahçe aydınlatma alanlarında etrafa en iyi ışık saçan aydınlatma modelleri içerisindedir. Zevklerinize ve bahçe tasarımınıza göre aydınlatma direkleri modelleri içerisinden seçim yapıp alanınız için en doğru aydınlatma armatürlerine karar verebilirsiniz.
 
Bireysel bahçe lambaları başka bir popüler seçenektir. Bu aydınlatma armatürleri, bahçedeki tek tek nesneleri vurgulamak için en iyi şekilde kullanılır. Kazıklara veya ağaçlara monte edilebilirler ve ağaçlara, duvarlara ve kayalara güzel bir ışık verirler. Dramatik gölgeler oluşturmak ve geceleri tüm bahçeyi aydınlatmak için harikalar. Bahçeye tiyatro hissi verecekler.

Bahçe Aydınlatma Armatürleri Nelerdir?

 • Ampuller
 • Halojen ampuller
 • Enerji tasarrufu sağlayan armatürler
 • Tavan aplikleri
 • Duvar aplikleri
 • Modern aplikler
 • Sallantılı lambalar
 • Fenerler ve ışıldaklar
 • Aydınlatma direkleri
 • Klasik aydınlatma direği
 • Modern aydınlatma direği
 • Gold seri aydınlatma direği
 • LED ışıklı armatürler
 • Spot lambalar
 • Led avizeler
Dış mekan  bahçe aydınlatmasının yerleşimi çok önemlidir. Bir bahçenin birçok alanı karanlıktadır, bu yüzden iyi aydınlatılmazlar. Işıkları stratejik yerlere yerleştirmek, gündüz ve gece bile bahçenizin keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır. Basit bir LED ampul işinizi görecektir. Bu ışık aynı zamanda bahçe eşyalarınızı takip etmenize de yardımcı olacaktır. Bahçenizi aydınlatmanın başka birçok yolu vardır ve doğru ışıklar mekanınızın daha davetkar görünmesini sağlayabilir.
 
bahçe aydınlatma fikirlerinin önemi
 
 
Seçtiğiniz bahçe aydınlatması türü, bahçeniz için belirlediğiniz önceliklere dayalı olmalıdır. Geceleri bahçenize dikkat çekmeye çalışıyorsanız, hafif bir ışık kullandığınızdan emin olun. Dikkat çekmeye çalışıyorsanız, sert ışık yerine ince ışık kullanın. İyi bir aydınlatma düzeni insanların gözlerini bahçenize çekecek ve onu daha davetkar hale getirecektir. Doğru aydınlatma, bahçenize tiyatro hissi verebilir ve unutulmaz bir atmosfer yaratabilir.
 

Modern Bahçe Aydınlatma

Modern bahçe aydınlatma stilleri bahçe ve dış mekan alanlara konfor ve estetik görünüm kazandıran aydınlatma modellerini ve aplikleri ifade eder. Bahçe aydınlatma fikirleri ve modern aydınlatma stillerinde aydınlatma sistemleri kullanılıyor olsa da modern aydınlatma armatürlerinde LED, filament ampul ve duylar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

 

modern bahçe aydınlatma armatürleri

 

Sallantılı avize modelleri iç dekorasyon aydınlatma stillerine eşlik ediyor olsa da modern bahçe aydınlatması sitllerinde de son yıllarda trend aydınlatma ürünleri içerisinde olan armatür çeşitlerini ifade eder. Modern bahçe aydınlatma görünümü için bahçe alanlarındaki armatür ve ışık sistemlerine fener çeşitleri ve meşaleler ekleyerek sadece aydınlatma alanında değil bütünleyici olarak modern bahçe görünümü elde edebilirsiniz.

 

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.