12 Popüler Manolya Ağacı ve Çalı Türü

Genellikle Güney'i simgeleyen klasik ağaçlar ve çalılar olarak kabul edilen Magnolia , daha soğuk iklimlere uygun pek çok türü içeren oldukça çeşitli bir bitki cinsidir.

12 Popüler Manolya Ağacı ve Çalı Türü
296

Manolya ağaçlarının genellikle büyük, kösele yaprakları ve ilkbaharda çok erken, genellikle yapraklar bile ortaya çıkmadan önce ortaya çıkan etkileyici beyaz veya pembe çiçekleri olduğu bilinir . Manolyalar, büyüdükleri yere bağlı olarak her zaman yeşil veya yaprak döken olabilir. Bazı türler çok gövdeli çalı bitkileriyken, diğerleri boyut olarak oldukça büyük olan klasik dik ağaçlardır. Bazı türler iklim ve çevreye bağlı olarak büyüme alışkanlıklarını değiştirir. Çiçekli manolyaların özellikle hoş kokulu olduğu bilinmektedir. Bir manolya ağacı hızlı büyümese de sabrınızın karşılığını fazlasıyla alacaksınız.

 

magnolya agacı

 

Manolya Ağaçlarının Bakımı Nasıldır?

Manolyaların büyümesi zor değildir ve gölgeli koşullara toleransları bakımından çiçekli ağaçlar ve çalılar arasında benzersizdirler . Ancak onları bahçenize dikmeyi planlıyorsanız, manolya ağaçları iyi drenaja sahip toprakta en iyi şekilde büyür. Bu bitkiler genellikle bataklık toprakta ıslak ayaklarla iyi sonuç vermezler . Yavaş salınan gübrenin ilkbaharda beslenmesi, manolya ağaçlarının gelişmesine yardımcı olmak için en iyisidir.

Manolya Ağaç Türleri Nelerdir?

Anason Manolya

Anason manolyasının, bir söğüt ağacına veya çalıya benzeyen yaprakları vardır . Söğüt yapraklarından daha geniştirler ancak normal manolya yaprağı kadar geniş değildirler (başka bir yaygın isim söğüt yapraklı manolyadır ). Bu yaprak döken ağaç, ilkbaharda yapraklar açılmadan önce ince yapraklı beyaz çiçekler üretecek. Sonbahar rengi hoş bir altın sarısıdır.

 

manolya ağaç türleri nelerdir

 

Büyük Yapraklı Manolya

Büyük yapraklı manolya, 32 inç uzunluğa kadar yapraklar üreterek adının hakkını veriyor. Çoğu manolya gibi, daha sıcak bölgelerde yaprak dökmeyen olsa da, normalde yaprak döken bir ağaçtır. Normalde Mayıs ayında ortaya çıkan çiçekler 10 inç genişliğindedir ve mor petal tabanları ile beyazdır.

Ashe'nin Manolyası

Ashe'nin manolyası, nasıl budandığına bağlı olarak büyük bir çalı veya küçük bir ağaç olabilir. Bazen büyük yapraklı manolyanın bir alt türü olarak ele alınır (yaprakları 2 fit uzunluğundadır).

Salatalık Ağacı Manolya

Salatalık ağacı manolyası, meyveleri sebzeye biraz benzediği için böyle adlandırılmıştır. Bu, manolyaların soğuğa en dayanıklı olanıdır, ancak büyük parlak yaprakları (10 inç uzunluğa kadar) ve klasik güney manolyalarının büyük büyüme alışkanlığına sahipken, yeşilimsi, lale şeklindeki çiçekler çok daha az gösterişlidir.

 

salatalık manolya ağacı

 

Zambak Manolya

Zambak manolya, çalı veya küçük ağaç olarak büyüyen daha küçük türlerden biridir. İlkbaharın başlarında, yapraklar açılmadan önce, bu çalı, zambak şeklinde hafif parfümlü kırmızımsı-mor veya pembe çiçeklerden oluşan büyük bir fışkırma yapar. Favori bir çeşit olan 'Nigra', derin renkli çiçekleriyle ünlüdür. Çiçeklenmeden sonra koyu yeşil eliptik yapraklar belirir. Bu tür, tabak manolyasının ebeveynidir.

Kobus Manolya

Kobus manolyası, klasik manolya özelliklerinin çoğunu sergileyen, yavaş büyüyen bir türdür - yapraklar açılmadan önce görünen pembeye çalan kokulu beyaz çiçekler ve büyük, koyu yeşil yapraklar. Japon manolyası veya kuzey Japon manolyası olarak da bilinir ve genellikle erken mevsim çiçeklerinin istendiği bir örnek ağaç olarak dikilir. Bu tür, birden fazla gövde oluşturma eğilimindedir, ancak onu merkezi bir lidere geri budamak, ona daha geleneksel ağaç benzeri bir şekil verecektir.

 

manolya ağaç türleri nelerdir

 

Loebner Manolya

Loebner manolyası, Kobus manolyası ile yıldız manolyasının çaprazlanmasıyla üretilen bir melezdir. Bu küçük ağacın genellikle birden çok gövdesi vardır, ancak budayarak merkezi bir lider oluşturabilirsiniz . 4 ila 6 inç genişliğinde kokulu yıldız şeklindeki pembe ve beyaz çiçekler, yapraklar ortaya çıkmadan önce ilkbaharda ortaya çıkar. Koyu yeşil oval yapraklar, diğer manolyalardan daha küçüktür, 5 inçten uzun değildir.

Tabak Manolya

Zambak manolyası ve Yulan manolyasının çaprazlanmasıyla oluşturulan tabak manolyası, çok gövdeli büyük bir çalı veya küçük bir ağaç olabilir. Pembe iç kısımlara sahip beyaz çiçekler tipik olarak erken ilkbaharda yapraklar ortaya çıkmadan önce ortaya çıkar.

Güney Manolya

İnsanlar manolyaları düşündüklerinde veya Güney antebellum romanlarında onlar hakkında okuduklarında, büyük olasılıkla akla gelen bitki güney manolyasıdır. Bu manolya ağacının çiçeği, Louisiana ve Mississippi'nin eyalet çiçeğidir.

Yıldız Manolya

Yıldız manolya, kışın sonlarında veya ilkbaharın başlarında, diğer çiçekli ağaçlardan ve hatta çoğu bahar soğanından önce yıldız şeklinde beyaz çiçekler üreten, yaprak döken küçük bir ağaç veya büyük bir çalıdır. Tomurcuklar dondan kolayca zarar göreceğinden, ilkbaharda çiçek açmasına yardımcı olmak için mümkünse korunaklı bir yere dikin.

Sweetbay Manolya

Bölgesel olarak bu bitki kunduz ağacı, bataklık manolyası veya defne manolyası olarak da bilinir. Daha serin yerlerde, tatlıbay manolyası genellikle çok gövdeli yaprak döken bir çalı bitkisidir, daha sıcak bölgelerde ise her zaman yeşil kalan dik bir ağaç olma eğilimindedir. Bataklık yerler veya killi topraklar için mükemmel bir bitkidir.

Şemsiye Manolya

Şemsiye manolyası, adını dalların uçlarının etrafında sarkan muazzam parlak yapraklardan (24 inç uzunluğa ve 10 inç genişliğe kadar) almıştır. Bu çok gövdeli küçük bir ağaçtır; doğal yaşam alanı, Appalachia'nın alçak ormanlarıdır, bu nedenle bu, gölgeli yerlerde çok iyi olan bir bitkidir. 6 ila 10 inç çapındaki kremsi beyaz çiçekler, ilkbaharın sonlarından yaz başlarına kadar yaprakların ortaya çıkmasından hemen sonra ortaya çıkar. Kokulu olmalarına rağmen, özellikle tatlı kokulu değillerdir.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.