Tarım El Aletleri

Tarım arazilerinde yetişen bitkilere bakım yapmayı sağlayan tarım el aletleri, çiftçiler ve bahçe görevlileri için vazgeçilmez malzemelerdir. Bu aletler sayesinde; sebze ve meyve toplama, yabanı otları ayıklama, bitki havalandırma, bitki yetiştirme ve bitki budama gibi birçok işi gerçekleştirebilirsiniz.

Tarım El Aletleri
18896

Zayıf ergonomiden kaynaklanan tarımsal yaralanmaların yaklaşık %67'sini tarımsal el aletleri oluşturmaktadır. Yaralılar arasında uzuvlarda kesikler ve avuç içi derisinde kabarcıklar en yaygın olanıdır. Ergonomik tasarım bu nedenle el aletlerinin önemli bir bileşenidir.

Tarım el aletleri, bahçecilikten sığır yetiştiriciliğine kadar çok çeşitli işler için kullanılabilir. Tarım ve çevre düzenlemesi için en yaygın el aletleri arasında kazma ve kürek bulunur. Bu aletler keskin ve kör uçlu metal kafalardan yapılmıştır. Sağlam gövdelerinin yanı sıra, sapları kullanım kolaylığı sağlar. Farklı boyutlara sahiptirler. Sivri uç, sert yüzeylerin kırılmasına yardımcı olurken, küt uç, bir şeyleri yukarı kaldırmak için kullanılabilir.

Tarım El Aletleri Çeşidi Nelerdir?

  • Budama Makası ve Testereleri
  • Bahçe Gereçleri
  • Aşı Makası ve Macunları
  • Fide ve Ot Sökücüler
  • Kürek ve Kazmalar
  • Bahçe Süpürgeleri
  • El Çapası
  • Tırmıklar
  • Testereler
  • Oval Uçlu Bitki Makasları

Toprağı parçalamakta kazmalar kürekten daha güçlüdürler. Herhangi bir çiftçilik işi için iyi bir el aleti, görevi daha hızlı ve daha kolay hale getirecektir. Ve bu el aletlerinin en güzel yanı benzine veya yağa ihtiyaç duymamasıdır. Tarım el aletleri, geniş bir alana ekim yapmak, fidan dikmek ve mahsul hasat etmek için kullanılır. El orakları ve diğer bahçe el aletleri içerisinde olup mısır, arpa ve diğer mahsulleri hasat etmek için kullanılır.

 

bahçe tarım el aletleri

Tahılları öğütmek ve yabancı maddeleri çıkarmak için ise bir el değirmeni kullanılır. Bir kürek ve bir balta geleneksel tarım aletleridir. Geleneksel aletler, el aletlerine göre daha fazla zaman ve emek gerektirir, ancak küçük ölçekli çiftçiler için daha verimlidir. Diğer bir tarım el aleti ise çapadır. Kontrol etmeniz gereken çok fazla yabani ot varsa, bir çapaya yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Çapalar eski zamanlardan beri ekim için kullanılmıştır. Bir çapanın açılı dişleri vardır. Kısa veya uzun saplı olabilirler. Tek başlıklı ve iki ucu başlıklı çapalar mevcuttur. Çapalar, toprağın havalandırılmasına yardımcı olurken hem de yabani otları temizler. Çapa kullanmak için yabani otların gelişmesini beklemeyin.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.