Bahçe Sulama Sistemleri

Bahçe sulama sistemleri için çeşitli seçenekler mevcuttur. Damla sulamadan, zamanlı sistemlere kadar, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli seçenekler vardır.

Bahçe Sulama Sistemleri
30236

Bu sistemlerin birçoğunun kurulumu ve UV ışınlarına dayanıklı malzemelerin kullanımı kolaydır. Ayrıca, başlamak için herhangi bir sıhhi tesisat veya kazma gerektirmezler ve sulamayı yönetmeyi kolaylaştıran zamanlayıcılar ve filtreler içerirler. Bahçe sulama sistemleri daha fazla bitkiyi barındıracak şekilde genişletilebilir. Bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Hat kaynaklı emitörler, suyu emitör adı verilen küçük deliklere sahip bir hat üzerinden iletir. Yayıcıların aralığına ve akış hızına göre bir damla sulama sistemi seçebilirsiniz. Sebzeler için, emitörler tipik olarak 12 inç aralıklarla yerleştirilir, ancak bazı bitkiler için sekiz inç yeterli olabilir. Daha büyük bitkiler, küçük bitkilerden daha fazla emisyona ihtiyaç duyarken, daha az su kullanan tesisler daha küçük emisyonlara ihtiyaç duyar. Hangi tür sulama sistemine ihtiyacınız olduğuna karar verdikten sonra, tüm alanı sulamak için gereken emitör sayısını seçin.

İyi bir bahçe sulama sistemi ister kuyudan ister şehirden olsun, bir su kaynağı içermelidir. Farklı seçenekler mevcuttur ve bunların çoğu her türlü çim veya bahçeye uygulanabilir. Bir kuyu veya şehir su hattınız olsun, bahçenizin ne kadar suya ihtiyacı olacağına karar vermek çok önemlidir. Hangi sistemin sizin için doğru olacağına karar verirken ihtiyaçlarınızı, bütçenizi ve su kaynağınızı göz önünde bulundurun. Çoğu sulama sisteminin bir tür damla sistemi vardır. Bu sistem, bir hortumdan veya standart bir bahçe musluğundan gelen suyu kullanır ve tıkanmayı önlemek için su bir partikül filtresi aracılığıyla emitörlerden geçer. Damlama sistemleri ayrıca, su doğrudan bitkilerin kök sistemine uygulandığı için bitki büyümesini de iyileştirir. Ek olarak, damla sulama sistemleri toprak erozyonunu ve besin akışını azaltır. Ayrıca daha küçük miktarlarda su verirler, bu da bitkilerin büyümek için daha az suya ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.bahçe sulama aparatları nelerdir

Yerden yağmurlama sistemleri bahçe sulama için başka bir seçenektir. Bunlar daha fazla çalışma ve hassas kurulum gerektirir. Ek olarak, yerdeki sprinkler sistemlerinin düzenli olarak bakımının yapılması gerekir, bu nedenle sprinklerlerden daha pahalıdırlar. Ancak, belirli bahçe türleri için harika bir seçenek olabilirler. Bu tip bir sulama sistemi yoğun çaba ve çok fazla bakım gerektirir. Bu sistemi kullanmayı planlıyorsanız, bahçeniz için doğru sistemi seçerken bunu göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

Yetiştirmek istediğiniz bitki türüne bağlı olarak damla sulamaya yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bu damla sulama sistemleri bitkilerin köklerine yakın yerleştirilmeli ve su kaynağınızdan çok fazla su çekmemelidir. Damla sulama sistemleri, dakikada 100 fit bant başına yaklaşık beş galon su kullanmalıdır. Çoğu bitkinin haftada en az bir inç yağmura veya bin fit kare başına 620 galona ihtiyacı vardır. Bahçenizdeki toprak türünü de dikkate almak önemlidir. Daha kumlu topraklarda damla sulama kullanabilirsiniz.

Damla sulama sistemleri başka bir seçenektir. Damla sulama sistemleri, standart fıskiyelerden daha az su gerektirdiğinden bahçeyi sulamak için uygun bir seçenektir. Ayrıca suyu doğrudan kök sistemine iletirler, bu da mantar hastalıkları ve aşırı sulama riskinin daha az olduğu anlamına gelir. Bu sistemler gerekli tüm parçalarla birlikte gelir ve kitler halinde satılır.

Dar alanlara sahip bahçeler için daha uygun bir seçenek olan damla sulama sistemleri, kendi işini yapanlar tarafından kolaylıkla kurulabilmektedir. Ancak, kurulum sırasında oluşabilecek bazı yaygın hatalar vardır. Bir filtre ve basınç düşürücü kullandığınızdan emin olun. Ana hattı aşırı yüklemeyin veya çok fazla damlatıcı eklemeyin. Ayrıca, delikleri tıkamak için goof tapaları kullanmayı deneyin. Bu tip damla sulama sistemleri, suya duyarlı bahçeler için de idealdir. bahçe sulama sistemiBir damla sulama sistemi kurmadan önce boyutunu göz önünde bulundurun. Yüksek kaliteli bir sistem ek hortumlarla genişleyebilir. Sulamayı planladığınız alanın boyutunu ölçtüğünüzden emin olun. Ayrıca bir sistemde kullanılan hortumların tüm bahçenizi kaplayacak kadar uzun olması gerektiğini unutmayın. Bahçeniz büyükse ek hortumlar eklemeniz gerekecektir. Kullanabileceğiniz su miktarını etkileyeceğinden, borularınızın boyutlarını kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.