Elektrikli Bahçe Testereleri Ne İşe Yarar?

Testere üçgen dişlere sahip ve çeşitli materyalleri kesmeye yarayan el aletleridir. Bu aletler yalnızca insan kuvvetiyle veya elektrikli çalışırlar.

Elektrikli Bahçe Testereleri Ne İşe Yarar?
29919

Testere kullanarak ağaçları, plastiği ve metale kadar her şeyi kesebilirsiniz. Farklı materyalleri kesen testerelerde bulunmaktadır. Testereler her takım çantasında bulunması gereken önemli bir alettir. Testerenin birçok çeşidi vardır ancak en çok kullanılanı ise bahçe testereleridir. Bu testerelere aynı zamanda ağaç testeresi de denilmektedir. 

Bahçe testereleri klasik olan modellerdir. Ahşap malzemeleri kesmeye yarar. Kaba kesimler içinde kullanılmaktadır. Ağız kısmı çok ince olmadığı için pürüzsüz yüzeyler yaratmaz. Bu testere motorlu çalışmaktadır. Ağaçları budamak ve kesmek için kullanılırlar.

 

bahçe testereleri ne ise yarar

 

Ağaç kesme makinesinin kısa ve kalın bir testeresi sayesinde kolaylıkla ağaçları budar ve çürümüş olan ağaçları rahatlıkla kökten keser. Bahçe testerelerinin diğer adı da odun kesme makinesidir. Ağaç gövdeleri ve dalları bu testereyle kesilir. Şarjlı ağaç testeresi, benzinli ağaç testeresi ve elektrikli ağaç testeresi olarak üç modeli vardır.

Bahçe Testeresi Nasıl Kullanılır?

Bu testereleri kullanmadan önce tüm iş güvenliği kurallarına uymalısınız ve gerekli donanımları sağlamalısınız. Gözlük, eldiven takarak testere kullanmak güvenlik açısından sağlam olacaktır. Ağaç makinesi hızlı şekilde döner ve kesin bıçaklı bir alettir. Benzinli ağaç kesme makinesi kullanımı diğer makinelere göre biraz daha meşakkatlidir fakat birkaç denemeden sonra zincirli mekanizmasını rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Ağaç kesme makinesi çok daha kolaydır ve fişe takılarak direk olarak kullanılmaktadır. Ağaç kesme işlerinde yanı zamanda hızar makinesi de kullanılmaktadır.

Bunlar elektrikli, motorlu ve benzinli olarak çalışır. Genel olarak odun kesmekte kullanılan bir tür bıçkının adıdır. Pala kısmının etrafında bulunan zincir ağaçları kesmeye yarar. Ağaç kesme ve budama gibi işlerde kullanılırlar. Hızarın bulunduğu ağaç kesme işini yapan elektrikli makinelerdir.

 

elektrikli testere çeşitleri ve modelleri

 

Bahçe testereleri diğer adıyla budama testereleri bahçede bulunan güllerin, ağaçların budanması ve kesilmesi için kullanılır. Çok büyük ağaçlar dışında tüm ağaçları budamak için bahçe testeresi kullanabilirsiniz. Bu aletlerin kullanımı çok kolaydır ve bahçe işlerinde çok fonksiyonel aletlerdir.

Ağaç testeresi bahçe işlerinde kullanılan ve tüm testereler gibi bir sap ve metal uca sahip, budama ve kesme işlerini yapan bir alettir. Budama testeresi olarak da bilinen bu aletlerin kullanımı çok pratiktir ve dikkatli kullanılmalıdır. Üç farklı çeşidi vardır. Elektrikli ağaç testeresi, benzinli ağaç testeresi ve akülü ağaç testeresi olarak bilinir.

Zincirli ağaç testerelerinin üzerinde bulunan değişik ölçülerdeki bıçaklar belirli aralıklarla bilenmesi için zincir bileme makinesi vardır. Belirli bir süre sonrasında körelen testere bıçaklarının tekrar keskin hale gelmesi gerekir. Belirli bir süre son köreler testere bıçaklanın tekrar keskin hale getirmeye yarayan bu zincir bileme makinesinin maliyeti kalitesine ve gücüne göre farklılık gösterir.

Günümüzde bahçeler her mevsim düzenlenmekte ve bakımı yapılmaktadır. Bahçenin bakımı için bazı aletlerin kullanılması gerekmektedir. Bahçe testereleri de bunlardan biridir. Bu ürünlere mutlaka sahip olmanız gerekmektedir. Bahçelerde en sık kullanılan popüler testere çeşitlerinden biridir. Manuel veya elektrikli bahçe testeresi kalın dallar için daha pratik bir çözümdür.

Bahçe testere, erişmesi zor noktalarda budama yapmanız gerekir. Bahçe testereleri, değiştirebilir testere bıçağı olan ya da olmayan farklı biçimlere ve boyutlara sahip aletlerdir. Manuel bir bahçe testeresi seçerken, dişlerin kontrol edilmesi önemlidir. Aralıklı kısa etkilerle sertleştirilmiş dişler daha uzun olup sert metal dişli testereler ise daha uzun keskin kalır. Elektrikli bahçe testereleri, kalın dalları kesmeniz gerektiğinde uygundur. Keskin kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.